Programma bērniem «Blēņām pa pēdām»

Darba autors: Overpriced, Gateris Works, Ziedoņa muzejs
Darba pasūtītājs: Ziedoņa muzejs
Darba radīšanas laiks: 2023.gada jūnijs

Darba īss apraksts

Vai Sunim Funim ir mājas? Tagad ir! Imanta Ziedoņa muzejs nācis klajā ar bērnu programmu, kas kopā ar Suņa Fuņa tēlu aicina bērnus iepazīt muzeja teritoriju un atrisināt uz Ziedoņa pasaku motīviem balstītu mīklu, slēpņu un uzdevumu virkni. Muzeja teritorijā izveidota bērniem paredzēta māja ar viņiem pielāgotām mēbelēm, un viscaur teritorijai izkaisīti dažādi uzdevumi. Ar jaunām koka mēbelēm papildināts arī vispārējais muzeja atpūtas iespēju klāsts. Papildus iekārtots dārzs un izveidota navigācijas sistēma ērtai kustībai.

Idejas oriģinalitāte un jaunrade

Apvienojot spēkus ar plašu komandu arhitektūrā, dizainā, vides labiekārtošanā, mākslā un bērnu aktivitāšu plānošanā, tika izveidota jauna bērnu programma, kas atsperas no Suņa Fuņa tēla (kas pērn atdzīvināts animāciju sērijās) un ne tikai atved bērnus uz paša Suņa mājām, bet ļauj pētīt Latvijas dabu, minēt mīklas viscaur muzejam un pavadīt laiku muzejā līdztekus vecākiem.

Problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam

Jau ilgus gadus Imanta Ziedoņa muzejs piedāvā programmu pieaugušajiem, taču līdz šim nebija pieejamas nedz aktivitātes, nedz atsevišķa programma mazākiem apmeklētājiem. Izveidojot atsevišķu aktivitāšu kopumu tiek paplašināts apmeklētāju loks, vecāki var netraucēti baudīt muzeja saturu un paši bērni nu ir iniciātori braukšanai uz muzeju. Papildu programmas bagātināšanai, izaicinoša bija Ziedoņa muzeja blīvā apbūve, kas pieparsīja cieņpilnu elementu integrāciju kompleksa kopainā.

Koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā

Viens no spēcīgākajiem šī projekta faktoriem bija bagātīgā komanda — sākot no bērnu programmu veidotājiem, grafiskajiem dizaineriem, arhitektiem, dārzniekiem, māksliniekiem, līdz pat būvniekiem un arboristiem. Vienam otru balstot un papildinot šis projekts ir ieguvis dziļāku un pilnnīgāku kvalitāti nekā tas būtu iespējams darbojoties katrai pusei neatkarīgi. Papildu komandas kopdarbam āra mēbeles tika veidotas divu dienu talkas formātā kopā zāģējot, slīpējot un krāsojot solus un benķīšus.

Funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums

Ziedoņa muzeja iekārtojuma papildinājums veicina visas teritorijas iesaisti dažādās aktivitātēs, vairo atpūtas iespējas kā arī izbalansē bērnu un pieaugušo savstarpējo pieredzes baudīšanu kā kopīgi, tā individuāli. Pieredzē iesaistītas visas maņas — dārzā var aptaustīt 7 mērtu veidus, pagaršot tomātus un gurķus, pasmaržot saulespuķes, pie putnu būriem paklausīties Latvijas dzīvniekus un trenēt acīgumu meklējot programmas galveno blēņdari — vēju. Aktivitātes organizētas kā āra telpā tā arī vairākos punktos zem jumta un viscaur teritorijai izveidota norāžu sistēma, kas atvieglo pārvietošanos.

Estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas

Viens no svarīgākajiem faktoriem bērnu programmas ieviešanā šaurajā Ziedoņa muzeja teritorijā bija jaunās būves un citu elementu iekļaušana arhitektoniskajā kopainā. Suņa Fuņa māja atsaucas uz pārējo ēku A-frame tipa konstrukciju tādējādi iekļaujoties ēku grupā. Tai pat laikā, lai veicinātu bērnu elementu atpazīstamību, tam izvēlēts Suņa fuņa dzeltenais tonis, kas veiksmīgi izceļas viscaur teritorijai. Papildu āra mēbeles un sēdelementi veidoti robusti un krāsoti, teritorijā jau esošajā, kraukļa toņa lineļļas krāsā, tādējādi iekļaujot tos kopainā pilnībā. Papildu vizuāli harmoniskajam tēlam svarīgi bija veidot pēc iespējas modulārāku jauno elementu ansambli, lai tas spētu pielāgoties pasākumu programmai. Bērnu programmā iekļauti kā taktīli tā arī audiovizuāli un garšas un smaržas elementi pilnīgai pasaules izzināšanai.

Ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums

Jaunā programma veidota pēc iespējas demokrātiskākā veidā, izmantojot koku kā galveno mēbeļu, aktivitāšu un pašas Suņa Fuņa mājas izejmateriālu. Sēdmēbelēm izmantoti par bīstamiem atzīti un tur pat teritorijā cirsti koki tādējādi veicinot materiālu otrreizēju izmantošanu un arī metaforisku koku palikšanu tur pat pie Imanta. Savukārt Ziedoņa muzejam programmas paplašināšana nozīmē daudz lielāku apmeklētāju pulku un iespēju finansēt aktivitāšu uzturēšanu un attīstību arī turpmāk.

Sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība

Kā kopums Suņa Fuņa tēls, animācija un tagad arī šī fiziskā telpa aicina bērnus izzināt, saprast un lepoties par latvisko dažādos tā izpausmes veidos. Muzeja programma veidota pieejama dažādu vecumu bērniem — mazākie var baudīt Suņa Fuņa mājas un dārzu un vecākie jau var minēt mīklas. Tā pat arī bērniem ar kustību traucējumiem ir pieejama lielākā daļa programmas viscaur āra teritorijai. Arī mazajiem apmeklētājiem ar attīstības traucējumiem programma piedāvā plašu maņu stimulāciju klāstu.