Pieredzējums “Dabas galerija” – “Nepieradinātāto naktsmītņu” 4. sērija

Darba autors: “Don’t Panic” sadarbībā ar “Skudras metropole”
Darba pasūtītājs: “Don’t Panic” sadarbībā ar “Skudras metropole”
Darba radīšanas laiks: 2022. gada aprīlis līdz 2022. gada septembra vidus. Projekts turpināsies vēl arī nākamos gadus.

Darba īss apraksts

“Nepieradinātās naktsmītnes” piedāvā apmeklētājiem jauna veida pieredzi, kurā apvienoti dizains, instalāciju māksla, gastronomija un kultūra. “Dabas galerija” ir “Nepieradināto naktsmītņu” 4. sērija, vieta, kur daba kļūst par mākslas darbu. Viesiem ir iespēja nakšņot namiņā, kas mehāniski griežas ap savu asi un pārsteidz ar terasi, kas izslīd virs koku galotnēm. “Dabas galerijā” ir iespējams baudīt lietu, miglu un mirdzošu mēnesi, klausīties dzeju no kokiem, skatīties kino uz ezera un baudīt muzikālas performances Skaņu kalnā. Izmantojot GPS sistēmu un īpašu lietotni, apmeklētāji virs ezera var vērot papildinātās realitātes zemeslodi, kuru radījis mākslinieks Gints Gabrāns un kura vēstī par klimata izmaiņām pasaulē.

Idejas oriģinalitāte un jaunrade

Dabas Galerijā apvienojas dizains, instalāciju māksla, gastronomija, kultūra. Tā ir jaunradīta vieta, kur daba kļūst par mākslas darbu. Viesiem ir iespēja nakšņot unikāla dizaina namiņā, kas mehāniski griežas ap savu asi 360 grādos un pārsteidz ar slīdošo terasi, kas izslīd virs koku galotnēm. Ēka, griežoties uz katru no debess pusēm, ierāmē ainavu, ko tver viesu acis.
Ir iespējams apmeklēt dabas instalācijas – lietu, miglu un mirdzošu mēnesi. Ir iespējams klausīties dzeju no kokiem. Apmeklētāji, pielietojot GPS sistēmu un speciālu aplikāciju, virs ezera var vērot papildinātās realitātes zemeslodi, kuru radījis mākslinieks Gints Gabrāns un kura vēstī par klimata izmaiņām pasaulē. Skaņu kalnā var baudīt muzikālu performanci Skaņa 360 grādos, kuru komponējis komponists Toms Mikāls, kā arī vakaros, kad satumsis, pieredzēt Kino uz ezera.

Problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam

Dabas Galerija ir Nepieradināto naktsmītņu 4. sērija, kas piedāvā apmeklētājiem un tūristiem jauna veida naktsmītnes, kurās apvienojas dizains, jaunas inovatīvas formas un saturs. Līdz šim nekas tāds Latvijā un Baltijas mērogā nav bijis.
Tas ir jauna veida piedāvājums, kur forma mijiedarbojas ar saturu.
Lai realizētu šāda mēroga un apjoma projektu, viens no galvenajiem izaicinājumiem bija sadarbība ar iesaistītajām institūcijām. Tajā skaitā Latvijas valsts mežiem, Kuldīgas novada pašvaldību, Kuldīgas novada būvvaldi, Valsts vides dienestu u.c. Ilgstošs un rūpīgs darbs, kurš tika saskaņots līdz niansēm.
Kā arī atbilstošu sponsoru un projekta atbalstītāju piesaiste.

Kā arī tehniskā projekta un risinājumu izstrāde, plānošana un realizēšana, kura kopā aizņēma apmēram 2 gadus.

Koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā

Dabas Galerijā apmeklētāji var baudīt laikmetīgo dzeju no kokiem vai īpašā skaņu kalnā apmeklēt muzikālu Dabas Galerijas instalāciju performanci “Skaņa 360 grādos” un “Kino uz ezera”. Filmu un koncertu izlase tapa kopā ar LMT Viedtelevīziju, savukārt instalāciju un projekciju enerģiju nodrošina Neste Latvija ar 100% atjaunojamo degvielu Neste My.
Dabas Galerijas izveidē sadarbojās biotopu zinātnieki, mākslinieki, dizaineri, komponists, aktieri, šefpavārs, dzejnieki, scenogrāfs, Pasaules Dabas Fonda un tehnoloģiju speciālisti.
Eksperimentālā projekta garšu nodrošināja restorāns Entresol un Bombay Sapphire.
Projektu atbalsta Kuldīgas novada pašvaldība. Idejas autori Gundega Skudriņa un Mārcis Ziemiņš. Dizaina risinājumu uzņēmums “Don’t Panic” dizains un tehniskais izpildījums, radošā apvienība “Skudras metropole” producenti.

Funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums

Pamatos izmantoti skrūvpāļi. Modulāri rāmji, kuri savienojas kopā. Spundētie dēļi, uz tiem industriālie riteņi. Grozāmais elements ir metāla rāmis, pie tā piestiprināts liels zobrata gredzens. Rāmim ir centrālā ass, ap kuru tas rotē.
Zobrats savienots ķēdē ar 20Kn spēka motoru. Nodrošina ļoti klusu un vienmērīgu rotāciju ēkas augšdaļai, kura sver apmēram 3 tonnas.
Apdares materiāls ir neapstrādātas metāla loksnes, kuras ar laiku norūsē.
Rotācija vadāma ar tālvadības pulti.
Ēkas interjerā iestrādāta grīda, kura bīdās ārā no ēkas. Kad grīda izbīdīta, tad interjers palielinās pa 4,5m2. Telpas galā integrēts logs 3 x 2,5 m, kurš atveras uz augšu.
Visas sistēmas darbojas tikai uz saules paneļiem, kuri atrodas uz jumta.

Estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas

Viss Dabas Galerijā ir veidots, lai maksimāli iekļautos esošajā ainavā. Galvenā ēka ir veidota kā “galerijas” telpa: plaša, gaiša, pēc iespējas mazāk izmantotie materiāli ar mērķi maksimāli vērst uzmanību uz dabas ainavu, kas paveras caur logu un to, ka šī galerijas telpa rotē 360 grādos ap savu asi.
Ēka rotē ļoti klusi un nemanāmi. Papildus izbīdās 4,5m2 terase, lai būtu vēl klātesošāka apkārtējās dabas sajūta.
Telpa radīta tā, lai visa uzmanība būtu vērsta uz dabas un telpas “tīrību”.
Apdares materiāls ir neapstrādātas metāla loksnes, kuras ar laiku norūsē. Materiāls izvēlēts apzināti, jo tas saplūst ar apkārt esošajām priedēm. Daba un tās izpausmes ir galvenais vadmotīvs, bet Dabas Galerija veidota tā, lai šo vidi uztvertu iedvesmojošā, inovatīvā un izzinošā veidā.
Svarīgi, ka šī lokācija atrodas meža vidū pie neskarta ezera.

Ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums

Dabas Galerijas izstrādē izmantoti vietējie resursi, uzņēmumi un darbaspēks. Izmantotie materiāli ir pārsvarā koks un metāls. Visus izmantotos materiālus pēc šī projekta būs iespējams pārstrādāt, vai arī izmantot citur.
Tiek piedāvāts unikāls pakalpojums reģionā, kurā šādu iespēju nav un uz kuru cilvēki ierodas no visas Latvijas un ārzemēm. Šādi nodrošinot apriti Dabas Galerijā, kā arī ekonomisko pienesumu visā reģionā.
Primāra ir unikalitāte, kvalitāte, ilgtspēja, inovācijas un augsta pievienotā vērtība. Veidotas no ilgtspējīgiem materiāliem, darbojas uz solārajiem paneļiem, kas nodrošina visas nepieciešamās saimnieciskās lietas. Dabas mākslas instalācijas nodrošina ar 100% atjaunojamo degvielu Neste My.

Sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība

Dabas Galerija ir pieejama jebkuram interesentam, izņemot namiņa 2. stāvu, kur nevar piekļūt apmeklētāji ratiņkrēslos vai ar smagiem kustību traucējumiem. Visām pārējām sabiedrības grupām apmeklējums ir pieejams, atkarībā no interesēm un finanšu iespējām. Šis projekts nav radīts kā “ekskluzīvs pakalpojums”, kaut arī pakalpojuma cena ir nedaudz virs vidējās salīdzinot ar citiem piedāvājumiem tirgū, jo piedāvājam orģinālu formu un saturu, ko nepiedāvā citi.
Objekts, pakalpojums, pieredzējums ir veidots tā, lai tas būtu pieejams un baudāms arī apmeklētājiem ar dzirdes, redzes vai kustību traucējumiem.
Projekts izglīto un veic sociālo funkciju, jo sniedz informāciju gan faktoloģiski, gan kultūras līmenī un iedvesmo radīt.
Ir pieejami individuālie dienas seansi un naktsmītnes, ierobežotam apmeklētāju skaitam, kā arī dienas grupu seansi.

Links uz video vai citu saiti

https://www.youtube.com/watch?v=8h-FAi7SZLo