«Pre–Loved» biotekstils

Darba autors: Sarmīte Poļakova un Māra Bērziņa
Darba pasūtītājs: Studio Sarmite
Darba radīšanas laiks: 2021-2023

Darba īss apraksts

«Pre-Loved» biotekstils ir jauns, ilgtspējīgs materiāls, kas izgatavots no pārstrādātām tekstila šķiedrām un piemērots modes, interjera un produktu dizaina vajadzībām. Izturīgais, neaustais materiāls izceļas ar tā augstvērtīgo dizainu un estētiskajām kvalitātēm, kā arī ar daudzreizējām pārstrādes iespējām; «Pre-Loved» biotekstilu iespējams izārdīt, lai tā šķiedras varētu izmantot atkal no jauna. Dizaineres ir radījušas pašas savu produktu dizaina kolekciju, kā arī sadarbojušās ar ražotājiem un dizaineriem («Nat-2» — apavi, «Been London» — plecu somas, «Hirsch» — pulksteņu siksniņas). Īpaši izceļama sadarbība ar latviešu dizaineriem «Mareunrol’s», kuri no «Pre-Loved» biotekstila radīja divu izmēru vestes.

Idejas oriģinalitāte un jaunrade

– Pre-Loved dizainerēm izdevies apvienot ierasto tekstila ražošanas tehniku ar eksperimentāliem procesiem, tādējādi radot produktus, kas izgatavoti no dažāda veida tekstila atkritumiem – atgriezumiem, pavedieniem un pat tekstila putekļiem; – Pre-Loved biotekstils ir pilnībā pārstrādājams, noslēdzoties lietošanas ciklam, šķiedras var izārdīt un izmantot atkal un atkal no jauna; – Arī auduma krāsošanai izmantotā tehnoloģija ir aprites ekonomikā balstīta. Sadarbībā ar dabisko pigmentu speciālisti Ruā Alhalabi (Roua Alhalabi, «Roua Atelier») ir radīts process, kas ļauj pigmentus izmantot atkārtoti un izvairīties no krāsas pārpalikumiem; – Mūžīgās pārstrādes koncepts uzskatāmi parādīts arī jaunākajos Pre-Loved produktos – sadarbībā ar Mareunrol’s izgatavotas divas vestes, kur mazākā veste izgatavota no lielās vestes auduma pārpalikumiem.

Problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam

Globālā mērogā tikai 5% no visa saražotā tekstila ir iespējams pārstrādāt jaunos produktos. Tas ir saistīts ar tehnoloģiju trūkumu un milzīgo jaukto šķiedru apjomu. Lai risinātu šo problēmu dizaineres savā darbībā iekļāva sekojošo: – Jaukta tipa šķiedru izmantošana; – Sadarbošanās ar lielākajiem industrijas dalībniekiem – atkritumu šķirošanas uzņēmumu Eco Baltia vide Latvijā un tekstila pārstrādes centriem Altex Vācijā un Textilin Spānijā; – Pre-Loved biotekstils izgatavots, izmantojot esošās auduma ražošanas iekārtas, sadarbībā ar neausto materiālu ražotājiem STFI Vācijā un I-did Nīderlandē. Līdz ar to projektam nav nepieciešama savu ražošanas iekārtu iegāde; – Noslēdzoties Pre-Loved biotekstila lietošanas ciklam tas ir pilnībā pārstrādājams jaunā materiālā.

Koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā

Pre-Loved autores sadarbībā ar Mareunrol’s radīja apģērbu līniju, kas demonstrē materiāla pārstrādājamību. Īpaši svarīgi abām pusēm bija izstrādāt dizaina konceptu, kas balstīts uz materiāla īpašībām, respektējot tā lokanumu, biezumu un tekstūru. Modes dizaineri studēja materiālu, rūpīgi apsvēra savienojuma veidu un vietas. Koprades rezultātā tika izstrādātas divas funkcionālas, dažāda izmēra vestes. Mazā veste tika izgatavota no lielās vestes pārpalikumiem – piegrieztņu atgriezumi tika nogādāti atpakaļ Pre-Loved dizainerēm, kas tos izārdīja un pārstrādāja jaunā materiālā, no kura modes dizaineri izstrādāja “Mini-Me” vestes kopiju. Arī materiāla krāsošanā izmantotie pigmenti tika reciklēti – pārstrādātā materiāla krāsošanā tika izmantota lielās vestes atgriezumu krāsa. Tieši tāpēc mazā veste ieguvusi blāvi violeto nokrāsu.

Funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums

Pre-Loved dizaineres izstrādāja bioloģisku līmi, kas satur kopā šķiedras, radot ādai un papīram līdzīgu tekstūru. Inovatīvās tehnoloģijas dēļ ir iespējams izmantot visdažādākā garuma un sastāva šķiedras, kam pašlaik trūkst pārstrādes potenciāla. Īpašs uzsvars tiek likts uz materiāla funkcionalitāti, tāpēc dizaineres sadarbojās ar RTU Polimērmateriālu institūtu, lai iegūtu visaptverošus materiāla izturības testus – stiepes, berzes un ūdensnoturības. Tāpat kā komerciālie materiāli, Pre-Loved biotekstils iztur vairāk kā 50,000 Martindale apgriezienus. Jaunais materiāls ir pielietojams interjera, produktu un modes aksesuāru dizainā. Pastiprināta interese tiek saņemta arī no transportbūves industrijas, pielietojot materiālu auto, lidmašīnu un kuģu iekštelpu dekoratīvajos risinājumos.

Estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas

Tekstila šķiedras jau sen zināmas kā vērtīgs materiāls matraču pildīšanai, sienu siltināšanai un skaņas absorbācijai, tomēr sava nepievilcīgā izskata dēļ vienmēr tiek slēpts aiz cita, skaistāka materiāla. Pre-Loved ir vizuāli pievilcīgs un tādējādi apvieno funkcionālo ar estētisko. Līdzšinējā pieredze ir rādījusi, ka klienti augstu vērtē pārdomātu un vizuāli pievilcīgu dizainu arī pārstrādāto materiālu vidū. Pre-Loved biotekstils šajā kategorijā izceļas ar eleganto krāsu paleti un taktīlo tekstūru. Ir izstrādāta bāzes krāsu palete, kas pašlaik sastāv no sešiem toņiem. Toņi ir radīti divos veidos: – Marmora krāsas: toņi iegūti no pirmreizējās apģērba krāsas. Individuālās šķiedras ir skaidri redzamas. – Dabisko pigmentu krāsas: toņi iegūti īpašā krāsošanas tehnoloģijā, kas izstrādāta kopā ar dabisko pigmentu eksperti Roua Atelier.

Ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums

– Pre-Loved biotekstils ir aprites ciklā iekļaujošs materiāls, kas nostriprina ekocentrisma ideju par dabas saglabāšanu. Īstenojot šo projektu, tiek dots pienesums sabiedrībai, izmantojot jau esošos resursus un atbilstoši tos izmantojot; – Materiāls ir mūžīgi pārstrādājams bez jaunu šķiedru piejaukšanas; – Materiālā ražošana nerada jaunus pārpalikumus. Tiek ražots vajadzīgais tekstila daudzums un tā izgatavošanā izmantoti tikai 3 litri ūdens uz 1m2; – Materiāla izgatavošanā izmantotā krāsa ir pārstrādājama un tiek izmantoti tikai dabīgie pigmenti un pārstrādāti kodinātāji (piemēram, rūsa); – Materiāls tiek ražots izmantojot industrijā esošās iekārtas un savstarpēji sadarbojoties (nevis būvējot lielu ražošanas ēku). Projekts veicina atkritumu pārstrādes industrijas sadarbību ar tekstila pārstrādes centriem un auduma ražotājiem.

Sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība

– Pre-Loved veicina priekšstatu par tekstila atkritumu pārstrādes ieguvumiem, kā rezultātā tiek veicināta sabiedrības iesaiste tekstila atkritumu šķirošanā un veidota izpratne par ilgtspējas pamatnosacījumiem; – Intereses vairošana sabiedrībā par pārstrādātiem materiāliem un produktiem.