Notikums

Germans Ermičs (1985). Stikla krēsls “Ombre”. 2017. DMDM kolekcija. Publicitātes foto

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā jaunas ekspozīcijas par Latvijas dizaina vēsturi

12. aprīlī Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) vēra durvis jaunām pastāvīgajām ekspozīcijām. Sadaļa “Klasiskās vērtības” ļauj iepazīt Latvijas dizaina pirmsākumus un vēsturi ar audiogida palīdzību, bet ekspozīcija “Dizaina process” aicina apmeklētājus līdzdarboties, izzinot jaunākās Latvijas dizaina vēstures lappuses. Ekspozīcijas tapušas, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Kultūrelpa” atbalstam.

Muzeja otrais stāvs atvēlēts “Klasiskajām vērtībām”, kuru vidū ir arī iepriekš vēl neizstādīti mākslas darbi, savukārt trešajā stāvā sadarbībā ar dizaina biroju “H2E” iekārtota atvērtās koncepcijas ekspozīcija “Dizaina process”, kas rosina izsekot Latvijas dizaina evolūcijas gaitai no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām.

Klasiskās vērtības

Ekspozīcijā “Klasiskās vērtības”, kura vēstī par laiku no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 60. gadiem, turpmāk varēs doties kopā ar audiogidu, iepazīstot Latvijas ievērojamākos meistarus, piemēram, Jūliju Madernieku, Ansi Cīruli un viņu daiļradi. Tekstus latviešu valodā ierunājis Jaunā Rīgas teātra aktieris Ģirts Krūmiņš, krievu valodā — Mihaila Čehova Rīgas Krievu drāmas teātra aktieris Anatolijs Fečins, angļu valodā — Miks Koljērs. Jāatzīmē, ka pirmo reizi Latvijas muzeju vēsturē ceļvedis ļauj izzināt dizaina vēsturi arī vieglajā valodā. Audio pastaigā muzejā ir nepieciešams savs mobilais tālrunis un austiņas, taču tikpat labi šos stāstus var klausīties no mājām vai jebkuras citas vietas, kur nodrošināts interneta pieslēgums. Audiogids bez maksas pieejams LNMM / DMDM profilā lietotnē SoundCloud.

“Latvijā dizainam piemīt milzīgs potenciāls, ko saskata katrs vērīgs vērotājs,” atzinis dizainers un teorētiķis Jānis Borgs. Dizainā atklājas mūsu nacionālās kultūras savdabība un vērtības. Izstādītie muzeja krājuma priekšmeti un arhīvu materiāli sniedz ieskatu dizaina daudzveidībā, liecina par saskarsmes punktiem unikālajā un rūpnieciskajā dizainā, uzsver radošās domas un tradīciju pēctecību.

Arturs Analts (1991). Statistikas sols. Interaktīva instalācija “Matter to Matter”. 2018. DMDM kolekcija. Publicitātes foto

Artūrs Analts (1991). Statistikas sols. Interaktīva instalācija “Matter to Matter”. 2018. DMDM kolekcija. Publicitātes foto

Dizaina process

“Dizaina process” jeb stāsts par dizainu no 20. gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām ir izveidots 3. stāva ekspozīcijā kā eksperimentāla studija, kurā ikviens varēs pētīt un līdzdarboties. Latvijas dizaina vēsturi šeit palīdz izgaismot epizodes piecās vienlīdz nozīmīgās tematiskās “stacijās” – “Daba. Vide. Cilvēks”, “Modernā pilsēta”, “Publiskā telpa”, “Forma un materiāls”, “Atvērtās robežas”. Katru informatīvo bloku papildina izcilākie mākslas darbi. Īpaša uzmanība tiek veltīta trīs leģendāriem Latvijas dizaineriem un māksliniekiem — Valdim Celmam, Jānim Borgam un Arturam Riņķim. Ekspozīcijā pieejami spilgti interviju fragmenti.

Kā norāda muzeja komanda, dizains allaž ir tiecies būt laikmetīgs — tieši tāpēc nākotnē šajās ekspozīciju zālēs norisināsies ekskursijas, radošās darbnīcas un izglītojoši pasākumi, kuros aicināts piedalīties jebkurš interesents — dizaina lietpratējs, entuziasts vai garāmgājējs.

Vairāk informācijas par jaunajām ekspozīcijām pieejams DMDM mājaslapā.

Ilona Romule (1962). Vāze “ID kods”. 2019–2021. DMDM kolekcija. Fotogrāfs: Didzis Grodzs

Marta Ģibiete (1973). Zaļais draugs. 2013. DMDM kolekcija. Publicitātes foto

Ingrīda Drāzniece (1952). Skice tērpu kolekcijai “Perestroika. Ir laiks”. 1986. DMDM kolekcija. Publicitātes foto

Mārtiņš Saulespurēns (1943). Mikrofona modelis “Kiwi” no “Blue Microphones” kolekcijas. 2000. DMDM kolekcija

atpakaļ uz notikumu sarakstu