Notikums

Izziņota Latvijas Dizaina gada balvas 2023 fināla žūrija un nozīmīgākie pasākumi

Sākusies Latvijas Dizaina gada balvas 2023 otrās kārtas vērtēšana, kurā starptautiska fināla žūrija iepazīsies ar 59 nominantu darbiem, lai no tiem izvirzītu konkursa finālistus, kuri tiks paziņoti mediju pasākumā 2023. gada 31. maijā plkst. 15.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā.

Latvijas Dizaina gada balvai 2023 kopumā tika iesniegti 159 darbi, kas ir līdz šim lielākais pieteikto darbu skaits augstākajam apbalvojumam dizaina jomā Latvijā. Dalībai Latvijas Dizaina gada balvas 2023konkursa otrajā kārtā atlases žūrija izvirzīja 59 darbus. Pilns nominantu saraksts ir pieejams vietnē www.dizainabalva.lv. Konkursa otrajā kārtā fināla žūrija vērtēs nominantus un izvirzīs finālistus. Fināla žūrija arī lems par katras kategorijas uzvarētāju un Latvijas Dizaina gada balvas Grand prix ieguvēju. Konkursa otrā kārta noslēgsies ar Dizaina gada balvas 2023 apbalvošanas ceremoniju 2023. gada 2. jūnijā kinoteātrī «Splendid Palace»

Fināla žūrijā strādās septiņi pieredzējuši dizaina profesionāļi. Līdzās Latvijas pārstāvjiem darbus vērtēs arī trīs ārvalstu viesi, kuri pārstāv dažādas dizaina jomas:

 • Audrone Drungilaite (Audronė Drungilaitė, Viļņa, Lietuva) — produktu dizainere, Viļņas Mākslas akadēmijas Inovāciju centra direktore
 • Brigita Bula — biroja “Brigita Bula arhitekti” vadošā arhitekte un Latvijas Arhitektu savienības padomes locekle
 • Emīls Romāns Frūge(Emil Roman Frøge, Kopenhāgena, Dānija) — dizainers,  aģentūras “Archival Studies” partneris un radošais direktors
 • Ingūna Elere  —vadošā dizaineredizaina studijā “H2E”, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore, SEGD Riga Chapter līdzdibinātāja 
 • Kristaps Šteimanis —mākslinieciskais direktors digitālā dizaina, konsultāciju un izstrādes uzņēmumā “Cube”
 • Liene Drāzniece —grafikas dizainere, kosmētikas uzņēmuma «Madara Cosmetics» līdzdibinātāja un vadošā dizainere
 • Maiks Bonds (Mike Bond, Londona, Lielbritānija) — dizaina stratēģis, aģentūras “Bond and Coyne” līdzdibinātājs un direktors

Fināla žūrija vērtēs iesniegtos darbus atbilstoši konkursa nolikumā definētajiem vērtēšanas kritērijiem, katram no tiem piešķirot no viena līdz desmit punktiem:

 • idejas oriģinalitāte un jaunrade,
 • problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam,
 • koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā,
 • funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums,
 • estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas,
 • ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums,
 • sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība

Fināla žūrija ir sākusi iepazīšanos ar darbiem neklātienē. Tai sekos darbs klātienē, lai izvirzītu konkursa finālistus un lemtu par katras kategorijas uzvarētāju un Grand prix ieguvēju. Fināla žūrijai ir obligāta visu finālā iekļuvušo darbu apskate klātienē vai to prezentāciju noskatīšanās.

Latvijas Dizaina gada balvas 2023 uzvarētāji tiks noteikti piecās kategorijās: produkti, pakalpojumi, komunikācija, vide un  digitālie risinājumi. Katrā kategorijā tiek pasniegta viena galvenā balva. Latvijas Dizaina gada balvas Grand prix tiek pasniegta vienam no pieciem kategoriju uzvarētājiem. Tās ieguvējs saņems Latvijas Republikas Kultūras ministrijas naudas balvu — 2000 EUR (ieskaitot nodokļus). Katrs LDGB finālists saņems finālista diplomu.

Ikviens interesents aicināts Latvijas Dizaina gada balvas 2023 fināla norises pasākumiem, kuros būs iespējams klātienē satikt fināla žūrijas ekspertus un noklausīties viņu prezentācijas par dizaina jomas aktualitātēm, kā arī dzirdēt konkursa finālistu publiskās prezentācijas, uzdot jautājumus un apspriest interesējošās tēmas.

Dizaina gada balvas fināla norises pasākumi:

 • LDGB 2023 finālistu paziņošana 
  31. maijā plkst. 15.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā
 • Dizaina pavasaris
  LDGB 2023 fināla žūrijas ekspertu pieredzes prezentācijas
  31. maijā plkst. 16.00–18.00 Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā
 • LDGB 2023 finālistu prezentācijas
  1. jūnijā plkst. 15.00–18.00 kinoteātrī Splendid Palace
 • Latvijas Dizaina gada balvas 2023 apbalvošanas ceremonija
  2. jūnijā plkst. 19.00 kinoteātrī Splendid Palace

Latvijas Dizaina gada balva ir augstākais apbalvojums dizaina jomā Latvijā, ko pasniedz ar mērķi apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru sasniegumus, kā arī veicināt Latvijā radīta dizaina izmantošanu un dizaina nozares attīstību. Konkursu no 2022. līdz 2025. gadam rīko Latvijas Dizaina centrs. 

Latvijas Dizaina centrs ir Eiropas Dizaina asociāciju apvienības (BEDA) biedrs un Eiropas Komisijas stratēģiskās iniciatīvas “Jaunais Eiropas Bauhaus” oficiālais partneris. Latvijas Dizaina centrs piedalās nacionālās dizaina politikas veidošanā, pētniecībā un izglītošanā, iniciējot sadarbību un stratēģiskas partnerības ar citām dizaina organizācijām, dizaineriem, uzņēmumiem un dizaina lietotājiem. Ar Kultūras ministrijas atbalstu Latvijas Dizaina centrs uztur radošo industriju komunikācijas platformu FOLD.

atpakaļ uz notikumu sarakstu