Interjers “Saules aptiekas” zāļu pagatavošanas nodaļai

Darba autors: “Muud” — Dins Vecāns, Jurijs Kostirko, Raitis Štobe
Darba pasūtītājs: “Saules aptieka”
Darba radīšanas laiks: 10/21 – 10/22

Darba īss apraksts

Pieci lieli skatlogi Rīgā, Brīvības ielā 68 ļauj ieskatīties farmaceita ikdienā, lai spītētu stereotipam, ka zāļu pagatavošana notiek tumšās laboratorijās. Koncepcijas izveides lielākais izaicinājums bija saglabāt un eksponēt vēsturiskā nama krāšņo interjeru un reizē nodrošināt sterilu darba vidi darbiniekiem. Atbilde bija “kaste kastē” princips — nepieskaroties ģipša rotājumiem, ar metāla kvadrātcaurules konstrukcijā ievilktu caurspīdīgu aizsargmembrānu tika kopēta telpas forma. Balti krāsoto dekoru un melno līniju grafisko efektu papildina koši sarkani akcenti mēbelēs.

Idejas oriģinalitāte un jaunrade

Arhitektūras rekonstrukcijas projekti, kuros vēsturiskās ēku fasādes tiek ieliktas stikla ‘kapsulās’, bija galvenais iedvesmas avots. Riskējām un mēģinājām šo paņēmienu izmantot interjerā, saglabājot vēsturisko (ar jau iepriekš minēto “box in box” principu) un papildinot ar mūsdienīgiem materiāliem un detaļām pārējo interjera konceptu.

Problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vadlīnijas neļāva aizsegt un urbt dekorus. Lai sienu plaknes (arkas) un griestus atstātu neskartus, visas tehniskās komunikācijas paslēptas grīdā un iebūvētajās mēbelēs. Veidojām dubultās grīdas konstrukciju, kur izvietotas ventilācijas caurules, elektrības vadi. Gaisa cirkulācijas nodrošināšanai palodzē iestrādātas askētiskas restes gaisa pieplūdei, bet arkā iebūvētajā mēbelē frēzētie caurumi nodrošina gan gaisa nosūci, gan kondicionēto gaisu.

Koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā

Darbu procesu var izdalīt trīs posmos:
1. Koncepcijas izveide kopā ar pasūtītāju, tās pilnveidošana darba procesā. Vairākkārtējas tikšanās, funkcionālā plāna izmaiņas. Tikšanās ar darbiniekiem, zāļu pagatavošanas procesa izprašana, esošo iekārtu uzmērīšana, darba plūsmas saprašana un citi jautājumi.
2. Saskaņojums ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi. Pirms iesniedzām skaņot telpu pārplānošanu, konsultējāmies ar NKMP par risinājumu. Prezentējām ideju un paraugus. Uzlabojām risinājumu pēc tikšanās ar NKMP.
3. Mijiedarbība ar būvnieku, metālmeistaru, galdniekiem un citiem meistariem. Darbu procesi nevarēja pārklāties un notikt paralēli objektā. Bija jāpabeidz viens posms, tikai pēc tam varēja objektā sākties nākamais, kopējot izmērus / formas no iepriekšējā. Rezultātu raksturo kopīgas komandas darbs.

Funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums

Atvērta tipa plānojums ar 4 darba vietu bloku uz vienu skatlogu. Centrālajā daļā atvēlēta tehniskā zona, lai nodrošinātu zāļu pagatavošanas procesus. Nepieskaroties ģipša rotājumiem, tika kopēta telpas forma ar 30×30 mm metāla kvadrātcaurules konstrukcijā ievilktu caurspīdīgu aizsargmembrānu, kura atgādina stiklu un ir noturīga pret triecieniem, viegli kopjama, ērti izņemama un nomaināma. Grīdas segums – linolejs ar ‘terrazzo’ faktūru ar uzlocītām malām, slapjās tīrīšanas veikšanai. Ventilācija un kondicionēšana ir slēpta iebūvētajās mēbelēs, lielās metāla restes aizstājot ar smalkiem frēzētiem aplīšiem fasādes plaknē. Ņemot vērā, ka interjerā ir ‘dubultie griesti’ dūmu detektorus vajadzēja izvietot uz abām plaknēm, šo risinājām iekarot tos smalkā metāla caurulītē.

Estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas

Balti krāsoto dekoru un melno grafisko līniju monohromo efektu papildina koši sarkani akcenti mēbelēs, kas ir atsauce uz ‘Saules aptiekas’ sarkano toni, kuru nolīdzsvaro linolejs ar ‘terrazzo’ rakstu, kas ir ne vien funkcionāls risinājums šāda tipa telpām, bet arī dekoratīvs elements. Ģipša dekoru smalkums un metāla cauruļu grafiskums veido interesantu saspēli. Pa perimetru izvietoti ietilpīgi iebūvētie skapji, kas ļauj ikdienā saglabāt telpu neaizkrautu.

Ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums

Vēsturiskā interjera saglabāšana un mūsdienīgo detaļu pārdomāta izmantošana, veido saspēli, kura arī pēc pāris gadiem būs aktuāla.

Sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība

Uz vienas no galvenajām ielām galvaspilsētā, kur norit ikdienas steiga, ‘Saules aptiekas’ lielie skatlogi, neviļus aicina katru garāmgājēju apstāties un nedaudz iepazīties ar zāļu pagatavošanas procesu.