Militārais transportlīdzeklis “VR-1-FOX”

Darba autors: Edijs Ļaksa
Darba pasūtītājs: “VR Cars”
Darba radīšanas laiks: 2021-2022

Darba īss apraksts

“VR-1-FOX” ir militārais transportlīdzeklis ar atvērtā tipa virsbūvi, kas izstrādāts un izgatavots Latvijā pēc Nacionālo bruņoto spēku pasūtījuma. Šis auto ir unikāls ar tā veiktspēju, apvienojot sevī vieglā bagija manevrētspēju un apvidus auto izturību. Spējīgs doties pat visgrūtākajās bezceļu misijās, tas ir īpaši piemērots ātrai personāla un kravu transportēšanai. Auto dizainā iekļauts vēstījums par mērķtiecību, nepiekāpību un spēju adaptēties. Tā kā militārajam transportlīdzeklim jāsaplūst ar apkārtējo vidi, auto krāsojumu definējusi mūsu apvidum raksturīgā dabas ainava un NATO vadlīnijas.

Idejas oriģinalitāte un jaunrade

VR-1-FOX ir pirmais mūsdienīgais šāda veida prototips ne tikai Latvijā, bet, iespējams, pasaulē. Tuvākais konkurents Mercedes-Benz G-class tapis 20. gadsimta 70. gados (Vācu armijā pazīstams ar nosaukumu “the Wolf”).
Funkcionālā dizaina uzdevums bija radīt vienas pamatbāzes transportlīdzekli, kura konstrukcija ļauj karavīram vai zemessargam pat bez specifiskām zināšanām maksimāli ātri, izmantojot pēc iespējas mazāk instrumentu, pielāgot transportlīdzekli dažādu uzdevumu veikšanai.
Pirmā auto versija ir bāzes vai izlūku variants kā bagijs bez logiem un durvīm. Taču modularitāte nodrošina, ka tam ļoti ērti un viegli pat īpaši neapmācīts vadītājs spēs pievienot logus, durvis un jumtu, un tad tas jau kļūst par slēgta tipa vai bruņoto versiju, nodrošinot maksimāli plašu uzdevumu izpildi dažādos laikapstākļos.

Problēmas nostādne un risinājumu atbilstība darba uzdevumam

Projektēšanas darbu uzdevumā NBS izvirzīja teju 200 prasības, kādam šim militārajam apvidus transportlīdzeklim vajadzētu būt. Visas prasības tika iedalītas trīs lielās kategorijās – pielietojums, konstrukcija un modularitāte.
Transportlīdzeklis paredzēts 2-5 karavīru un viņu ekipējuma, kā arī dažādu kravu transportēšanai. Vajadzības gadījumā to arī iespējams aprīkot ar speciālām iekārtām un ieroču sistēmām.
Pirms prototipa izstrādes atkārtoti tika radīti testa modeļi no dažādiem darba materiāliem gan gabarītu novērtēšanai, gan komplektācijas iespēju apzināšanai. 3D modelēšana un printēšana šajā procesā ļāvusi ietaupīt tūkstošiem eiro un simtiem darba stundu. 3D modelis istrādāts līdz sīkākajām niansēm, ieskaitot blīvējumu gumijas, skrūves, auto ritošo daļu, lai pārliecinātos, ka virsbūve perfekti “apģērbj” funkcionālās detaļas.

Koprade, ieinteresēto pušu iesaiste un sadarbība darba procesā

Pie prototipa izstrādes vairāk kā 2 gadu garumā strādāja 20 cilvēku komanda. 3D dizaina izstrādes procesā visciešākā sadarbība veidojās ar inženieriem un testa detaļu ražotājiem. Arī komunikācija ar bruņotajiem spēkiem bija regulāra, jo prototipa izstrādē ļoti svarīgi bija ņemt vērā visas specifikācijas, kas būtiskas Latvijas armijai.
Auto publiskā prezentācija notika 2022. gada 5. septembrī Ādažu poligonā, klātesot LR aizsardzības ministram un Latvijas bruņoto spēku pārstāvjiem. Mediju paziņojums: https://www.tvnet.lv/7599362/foto-un-video-latvija-armijas-vajadzibam-radits-jauns-viegla-militara-transportlidzekla-vr-1-fox-prototips
Pēc auto demonstrācijas turpinās aktīva tā testēšana, lai veiktu nepieciešamos uzlabojumus.

Funkcionalitāte un tehnoloģiskais risinājums

Transportlīdzekļa dizains veidots par prioritāti nosakot modularitāti – piemērotību dažādām NBS vienībām, kaujas uzdevumiem un tam, cik viegli to no bagija versijas transportlīdzekļa pārtaisīt par džipa versiju un otrādi.
Salīdzinājumā ar parasto automašīnu, VR-1-FOX izmantots pēc iespējas vairāk vienādu detaļu – tas ne tikai ievērojami samazina izmaksas, bet prasa daudz mazāk rezerves daļu, dodoties misijās.
Īpaša uzmanība tika pievērsta arī sviru un vadības ierīču lietošanas ērtumam un apkārtnes pārredzamībai – gan vadītājam, gan ložmetējniekam. Funkcionālās prasības paredzēja spēju izturēt paaugstinātas slodzes, vibrāciju un triecienus, kam tika pielāgoti arī kopējie auto gabarīti un virsbūves elementi.
Nākotnē plānots modeļu klāstu paplašināt ar slēgto versiju, bruņoto versiju, kā arī īpaši pieprasīto 6×6 versiju. Vairāk: vrcars.eu

Estētika un citas pieredzes kvalitātes dimensijas

Liekot lietā vairāk kā desmit gadu ilgo pieredzi autosportā un sporta automašīnu dizaina izstrādē, dizainera mērķis bija pierādīt, ka arī armijas transportlīdzeklis var izskatīties mūsdienīgi un estētiski baudāmi. Auto virsbūves forma veidota, pielāgojoties konstrukcijai, taču saglabājot spēcīgu vizuālo vēstījumu.
Protams, šādam automobilim ir jābūt arī grūti pamanāmam pretiniekam – mazam, ar zemu siluetu, klusu darbību un neatstarojošiem materiāliem. Testējot prototipu, īpaša uzmanība tiek pievērsta ergonomikai – cik ērti un ātri iespējams iekāpt/izkāpt no transporta līdzekļa, kā pārvietot iekārtas un aprīkojumu, cik daudzpusīgi izmantojams ir automobilis.
Auto vizuālo risinājumu atzinīgi novērtējuši auto jomas viedokļa līderi Latvijā: https://youtu.be/LMqn5HFwpso

Ekonomiskā nozīmība, ilgtspēja un apritīgums

VR-1-FOX ir militāro transportlīdzekļu projekts ar ievērojamu eksporta potenciālu, kas paredz jaunu darbavietu veidošanu un vietējās ražošanas, kā arī uzņēmējdarbības attīstību tepat Latvijā. Tuvākā gada laikā plānots uzsākt sērijveida ražošanu. Risinājums guvis rezonansi arī starptautiskajos medijos: https://www.thedefensepost.com/2022/09/08/latvia-light-military-vehicle/

Sociālā nozīmība, iekļaušana, pieejamība un piekļūstamība

Projekts kļuvis īpaši aktuāls pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā. Auto izstrādāji uzsākuši kampaņu “10 Lapsas Ukrainai”, kuras mērķis ir nosūtīt Ukrainas armijas specvienībām 10 VR FOX automobiļus īpašo uzdevumu veikšanai. Šāda tipa automašīnas – ar spēju ātri pārvietoties sarežģītā apvidū – ir Ukrainas Bruņotajiem spēkiem īpaši nepieciešamas, lai veiktu izlūkošanas un ievainoto kaujinieku evakuācijai. Turklāt, šis ir vislabākais veids, kā notestēt automašīnas kaujas apstākļos, pirms tās nonāk Latvijas NBS bruņojumā. Kaujās testēts auto – tas ir ne tikai ieguldījums Ukrainas neatkarības cīņās, bet arī Latvijas armijas stiprināšanā. Saite uz ziedod.lv ziedojumu platformu https://www.ziedot.lv/10-lapsas-ukrainai-4472

Links uz video vai citu saiti

vrcars.eu